Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Obec Vikartovce
ObecVikartovce

730. výročie prvého osídlenia obce Vikartovce

730. výročie obce Vikartovce

V auguste roku 2013 naša obec oslávila 730. výročie prvého osídlenia Vikartoviec. Oficiálna časť trojdňového programu osláv sa začala podvečer v piatok 16.8.2013 slávnostným verejným zasadnutím obecného zastupiteľstva. Verejnému zasadnutiu obecného zastupiteľstva patril prívlastok slávnostné, pretože počas neho si zastupiteľstvo, pozvaní hostia a občania pripomenuli dôležitú udalosť v histórii obce. Oslavy 730. výročia založenia obce boli prejavom úcty a vďačnosti našim predkom za základy, ktoré položili pri zrode obce. Preto sa pri tejto príležitosti rozhodlo obecné zastupiteľstvo pozvať aj osobnosti tejto doby a rodákov, ktorí dosiahli mimo obce významné spoločenské postavenie a udeliť im ocenenie za prínos v rozvoji obce. Taktiež aj starosta obce Ing. Vladimír Šavel si prevzal od veliteľa Dobrovoľného hasičského zboru Vikartovce ocenenie za príkladnú prácu pre Dobrovoľný hasičský zbor Vikartovce.

V priebehu slávnostného zasadnutia obecného zastupiteľstva bola do života uvedená nová monografia o obci Vikartovce. Po skončení zasadnutia OZ sa konal záverečný slávnostný raut (pohostenie hostí) v spoločenskej sále kultúrneho domu. Významný hosť RNDr. Adrián Harničár ocenil a pochválil vysokú úroveň rautu a konštatoval, že úrovňou organizovanosti môže konkurovať aj iným spoločenským podujatiam mimo obce. Slávnostný raut pripravila vedúca jedálne Mgr. Pavlina Jakubcová so svojím kolektívom.

Výzdoba divadelnej a spoločenskej sály kultúrneho domu, vystúpenie Folklórnej skupiny Vikartovčan a Detská folklórna skupina PRAMIENOK dotvárali atmosféru oficiálnej časti programu. Súčasťou osláv 730. výročia obce bola aj výstava tradičného náradia, ručných prác, výšiviek, kobercov, drevorezba z dielne domácich majstrov, krojov a 100 - ročných ženských "lajblikov". Okrem dekoratívnej úlohy mala aj výpovedný charakter. Bola usporiadaná podľa ročných období, ktoré znázorňovali niektoré činnosti zo života obyvateľstva v minulosti a zároveň aj zdroje obživy obyvateľstva. Hoci malý priestor vestibuly kultúrneho domu nemohol obsiahnuť všetko, čo by podľa organizátorov nemalo na výstave chýbať, predsa sa výstava tešila veľkému obdivu občanov a hostí. Výstava bola vhodnou prezentáciou umenia a kultúry obyvateľov obce. Verejnosti bola sprístupnená počas prvého dňa osláv.

Sprievodnú akciu prvého dňa osláv obce organizovala základná škola v spolupráci s aktívnymi dôchodkyňami z obce. V dopoludňajších hodinách sa v areáli hornej budovy základnej školy deti a žiaci zapojili do programu plného rôznych súťaží a športových disciplín. Zároveň si mohli vyskúšať tradičné remeslá a niektoré domáce práce z minulosti.

Výzdobou pred rodinnými domami obyvatelia obce skrášlili oslavy 730. výročia. Druhý deň osláv 730. výročia sa začal v sobotu 17.8.2013 živou pozvánkou folklórnych skupín a furmanským záprahom v obci, pokračoval ukážkou tradičných remesiel v starých stodolách a súťažou furmanov Pod Hoľou. Tento deň slávnostne otvorila Folklórna skupina Vikartovčan. Tí odvážnejší diváci si mohli vyskúšať niektoré remeslá. Zo ženských prác boli prezentované pradenie ľanu na mašinke, pradenie ľanu na kúdeli, pradenie vlny na súkno, tkanie kobercov na krosnách, viazanie "nicelníc" na krosná, háčkovanie, výroba plátna, pranie bielizne na pôvodnej "rajbačke", výroba kobercov na ráme, či tkanie šnúrky z ľanu a výroba pomázky s husieho peria (štetec na potieranie kysnutých koláčov vajíčkom). 

Muži prezentovali výrobu metly z prútia a výrobu hrablí, šindliarstvo, korytárstvo, kresanie dreva, mletie jačmeňa a mlátenie obilia. Taktiež sme mohli vidieť ukážky rezbárskeho umenia z dielne staršieho i najmladšieho majstra z obce.

V súťaži furmanov našu obec aj tento rok úspešne reprezentoval p. Jaroslav Petrenka, ktorý sa umiestnil na 2. mieste v jazde zručnosti. Priestor zasúťažiť si dostali aj diváci, o najlepší čas v rúbaní dreva súťažili manželské páry a muži súťažili o najlepší čas v pílení dreva.

Program tretieho dňa osláv v nedeľu 18.8.2013 - slávnostná svätá omša a poďakovanie v kostole sv. Martina. Konala sa za účasti starostu obce, poslancov obecného zastupiteľstva, zložiek a organizácií obce - Folklórna skupina Vikartovčan, Dobrovoľný hasičský zbor, Poľovnícke združenie, Obecný futbalový klub a Chrámový zbor sv. Martina. Organizácie obce priniesli svoje obetné dary.

Sprievod Folklórnej skupiny Vikartovčan a Detskej folklórnej skupiny PRAMIENOK obcou bol pokračovaním nedeľného programu osláv 730. výročia obce. Starosta obce Ing. Vladimír Šavel v príhovore otvoril nedeľný program Pod Hoľou a vystúpenie domácich folklórnych skupín. Záver osláv vrcholil vystúpením folklórnych skupín v prírodnom amfiteátri. Majsterky Slovenska v hasičskom športe a starší hasiči predviedli ukážkový hasičský zásah. Rodičia s deťmi mali možnosť zapojiť sa do súťaže, ktorú pre nich organizovali členovia dobrovoľného hasičského zboru. Zábavnou atrakciou programu bola penová šou, ktorú hasiči pripravili pre deti.

Všetkým zúčastneným ďakujeme za návštevu.

Text: Beáta Neupauerová

Dátum vloženia: 22. 10. 2016 16:27
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 10. 2023 14:08
Autor:

Obec

Voľby

Voľby

Zber odpadu

Po Ut St Št Pi So Ne
27
28
29
30 31
1 2
3 4 5 6 7
8 9
10 11 12
13 14 15 16
17 18 19 20 21
22 23
24 25 26
27 28 29 30

Školská jedáleň

jedalny_listok

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Suchý deň na Tela Páne sľubuje veľa sena.

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Východ a západ slnka

Slnko vychádza:4:32

Slnko zapadá:20:46

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:4
DNES:309
TÝŽDEŇ:2176
CELKOM:1072058

Sviatok

Meniny má Vasil, Bazil, Elizej, Kvintilián, Kvintín, Kvintus, Herta, Kvinta, Kvintiliána

Zajtra má meniny Vít, Jolana

Aktuálne počasie

dnes, piatok 14. 6. 2024
polojasno 17 °C 4 °C
sobota 15. 6. polojasno 22/8 °C
nedeľa 16. 6. mierny dážď 16/11 °C
pondelok 17. 6. slabý dážď 22/10 °C

Ochrana osobných údajov

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Poruchové služby