Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

FS Vikartovčan - zabíjačka - Popradské vianočné trhy - 2009

zabíjačka - Popradské vianočné trhy - 2009

Posledné dni pred týmito krásnymi sviatkami sú úzko späté s pripomínaním si mnohých ľudových tradícii a zvykov. Nedeje sa však takto iba na vidieku, ale aj v mnohých mestách. Človek by si povedal : „Veď ako každý rok.“ Ale pre nás, členov folklórneho súboru Vikartovčan, bol tohoročný predvianočný čas predsa len niečím iný a výnimočný.
Dôvodom bolo pozvanie na trhy do neďalekého Popradu, kde sme mnohým vianočne naladeným zvedavcom ukázali ako to vyzerá na pravej dedinskej zabíjačke. Samozrejme sme nemohli zanedbať náležitú prípravu, ktorá nám s predstihom pripomínala samotný deň „D“, na ktorý sme sa tak veľmi tešili. Celá zabíjačka prebehla tak ako sa patrí, v spoločnosti skvelých ľudí a v úžasnej nálade. Na jaterničkách, tlačenkách, klobáskach a iných dobrotách, ktoré sa tvorili pod našimi šikovnými rukami si pochutnal nejeden labužník. Napokon, všetko to bolo práve pre ľudí, ktorí neskrývali nadšenie a plní entuziazmu si vychutnávali dedinské hody, ktoré sa odohrávali priamo pod oknami ich mestských príbytkov. Rovnako ako pre nich tak aj pre nás, folkloristov, to bol nezabudnuteľný zážitok.
Po náročnom, ale o to krajšom dni sme sa s krásnymi spomienkami v podobe mnohých vydarených fotografii vrátili späť domov. Dúfame však, že to nebolo naposledy kedy sme takto mohli rozdať radosť a dobré dedinské jedlo.
poskytol Milan Šebest       Vytvorené: 22. 10. 2016
Posledná aktualizácia: 22. 10. 2016 14:34
Autor: